Opublikowany przez: monika.g 2017-03-01 15:58:22
Autor zdjęcia/źródło: Menopauza pierwsze objawy @ pressfoto / Freepik
Każda kobieta w określonym wieku przechodzi etap tzw. przekwitania, czyli menopauzy. Menopauza to naturalne zjawisko fizjologiczne oznaczające ostatnią w życiu kobiety miesiączkę. Jednak żeby ją stwierdzić musi minąć od niej rok bez żadnych więcej krwawień miesiączkowych. Okres przed wystąpieniem tej ostatniej miesiączki nazywa się premenopauzą, przekwitaniem lub klimakterium. Stan ten związany jest z wygaszaniem pracy jajników. Wygasanie funkcji rozrodczych w organizmie stopniowo następuje po 40. roku życia, zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Wtedy właśnie pojawiają się nieregularne miesiączki świadczące o zatrzymywaniu się płodności i przechodzeniu organizmu kobiety w stan niepłodności, a następnie bezpłodności trwającej już do końca życia. Zmiany hormonalne sprawiają, że menopauzie towarzyszy wiele objawów, które mogą być dokuczliwe dla kobiety. Które z nich świadczą o tym, że przechodzisz właśnie klimakterium?
Przekwitanie u każdej kobiety może przebiegać inaczej i rozpoczyna się w różnym wieku, dlatego nie da się dokładnie określić kiedy powinno nastąpić. Zwykle pojawia się między 40 a 60 rokiem życia, ale pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka lat wcześniej. Zależy to od różnych czynników, ale najważniejszym z nich są uwarunkowania genetyczne. Menopauza pojawi się u ciebie jak będziesz mniej więcej w tym samym wieku, w jakim miała ją twoja mama. Wczesne objawy mogą pojawić się już nawet 5-8 lat wcześniej.
Przyczyną menopauzy jest spadek stężenia hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. W początkowym okresie obniżania się tych hormonów organizm próbuje pobudzić jajniki do wytwarzania komórek jajowych poprzez podwyższenie stężenia innych hormonów wytwarzanych przez przysadkę mózgową. Ta rewolucja hormonalna objawia się nieprzyjemnymi dla kobiety dolegliwościami. W pierwszej kolejności pojawiają się nieregularne miesiączki. Pod wpływem spadku estrogenów następuje spadek libido, dzieje się tak również dlatego, że hormony wpływają na nawilżenie pochwy, a przy ich niskim poziomie pojawia się suchość, co wpływa na uczucie dyskomfortu podczas stosunku. Słynnych uderzeń gorąca doświadcza większość kobiet przechodzących menopauzę. Pod wpływem odczucia gorąca lub ciepła skóra się czerwieni oraz następuje wzmożone pocenie się. Mogą one pojawiać się również w środku nocy co dodatkowo potęguje problemy ze snem. Wszystkie te objawy są źródłem słabego samopoczucia oraz rozdrażnienia. Zmęczenie i zaburzenia koncentracji oraz osłabienie pamięci wpływają na zmiany nastrojów.
Zwykle po ostatniej miesiączce objawy te stopniowo słabną, aż wreszcie ustępują całkowicie. Jeśli zaobserwowałaś u siebie niektóre objawy z powyższej listy i chcesz wiedzieć czy to już menopauza przede wszystkim musisz wykluczyć ciążę oraz zaburzenia hormonalne spowodowane chorobą. Warto jest więc zrobić test ciążowy, a gdy wyjdzie negatywny udać się do lekarza ginekologa oraz endokrynologa, aby zbadać poziom hormonów. Dopiero po wykluczeniu chorób takich jak cukrzyca czy chorób związanych z pracą tarczycy oraz innych chorób mogących zaburzać pracę hormonów oraz przebieg cyklu miesiączkowego można stwierdzić wchodzenie organizmu w stan przekwitania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
46.76.*.* 2017.06.28 14:16
Pierwszym, najbardziej dreczacym mnie objawem menopauzy byla suchowsc pochwy. W aptece farmaceutka polecila mi globulki. Dosc szybko problem zniknal bezpowrotnie. Teraz powoli zaczynam odczuwac wybuchy goraca, czy znacie na to jakies skuteczne sposoby?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.